Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pěstování a zaštipování růží

Milovníci růží nemusejí růže okukovat pouze na výstavách. Růže si můžete vesele pěstovat i na vlastní zahrádce. A jak správně na to? Dočtete se níže.

pudopokryvne-ruze.jpg

Nejdříve je nutné zvolit si ideální stanoviště. Růžím se daří na vzdušném a slunečném stanovišti, chráněném před větrem.
 

Výsadba růží a spon
Vhodnou dobou pro výsadbu nekotejnerovaných růží je březen až duben - tedy než začně růže rašit, a také od října do zámrazu.  Při výsadbě růží je důležité dodržet spon výsadby, která je u jednotlivých druhů následující:

• miniaturní růže – 30 centimetrů (11 ks sazenic/na 1 m2)

• mnohokvěté a velkokvěté růže – 45 centimetrů (5 ks sazenic/1 m2)

• půdopokryvné růže a vzrůstné velkokvěté – 50 centimetrů (4 ks sazenic/1 m2)

• slabě rostoucí mnohokvěté růže – 40 centimetrů (6 ks sazenic/ 1 m2)

• pnoucí růže – na vzdálenost 1,2 až 2 metry

• sadové růže slabě rostoucí – na vzdálenost 1 metru

• stromkové růže – na vzdálenost 1 metru

 polyantka-bila.jpg

Pěstební substrát
Pro výsadbu používáme kvalitní kompostovou zeminu nebo speciální substrát pro růže. Růže nevysazujeme do substrátu po přestárlých nebo uhynulých růžích. Doporučený substrát pro růže by se měl skládat  z 1 dílu kompostové zeminy, 1 dílu písku a ze 3 dílů drnovky.

Zálivka
Růže nesnáší přemokření, proto se nejprve prsty přesvědčte, zda-li je pěstební substrát suchý a poté růži opatrně zalijte. Větší vlhkost také podporuje vznik houbových chorob a rzí na růžích. Vhodná dobou pro zalévání růží je časné ráno nebo podvečer, protože rostliny nejsou vystaveny přímému slunečnímu záření.

Hnojení
Růže nejsou příliš náročné na živiny, ale i v případě, že si vyberete k pěstování odolnější druhy růží (botanické) nezapomínejte na správné doplňování živin. Jedině tak mohou bohatě kvést a krásně se vybarvit. Jednou možností jsou hnojiva určená speciálně pro růže. Druhou možností, poněkud levnější, jsou slupky od banánů. Jednoduše se zapraví do půdy kolem růží. Kouzlo tohoto hnojení spočívá ve vysokém obsahu draslíku a dalších prospěšných látek.
Přihnojování růží není nutné, bohatě postačí jednou za dva měsíce, nejlépe v červenci. 

Přesazování
Přesazování se provádí na jaře, nebo v létě.

Množení
Růže se mohou úspěšně rozmnožovat hned několika způsoby. Prvním a zároveň nejjednodušším z nich jsou odnože. Musí se však jednat o druh, který odnožuje. Je to vlastně způsob, kdy dochází k tvorbě novým rostlin automaticky, bez jakéhokoliv umělého zásahu člověka. 

Druhým, taktéž velice jednoduchým způsobem množení růží je hřížení. V předjaří ohněte jeden z vámi vybraných, silných výhonů do země tak, aby vrchol směřoval vzhůru. Část, která bude kořenit v zemi, musí být zafixována, nejlépe pomocí kolíků. 

Další osvědčenou metodou je dělení. Dělence ihned hrnkujte do připravených květináčků.

Velmi známé je také rozmnožování pomocí řízkování, kterým lze rozmnožit téměř všechny druhy rostlin. Dřevité řízky získejte z silných, matečních a zdravých růží v podzimním nebo na začátku zimního období. Nejlepší dobrou pro zakořenění řízků není jaro, ale červen - červenec. V tyto měsíce řízky rychle zakoření. Jarní řízky (březen-duben) zakořeňují hůře, ale za to jsou lépe připraveny na zimu. Vždy používejte výhony s minimálně třemi až pěti pupeny, můžete je třeba přikrýt i skleněnou lahví, abyste si byli jisti, že výhonek nevymrzne. Nevýhodou řízkování je větší časová náročnost. 

Řez růží

Chcete-li aby vám růže krásně kvetly, musíte je každoročně řezat. Řez růží podporuje nejen bohaté kvetení, ale i  úspěšné přezimování. Každý druh růží má jiné pravidla správného řezu:

  • polyanty se řežou na 2 až 3 očka ponechaná očka
  • čajohybridy  na 3 až 4 
  • velkokvěté floribundy na 4 až 6 oček, atd
  • floribundy na 5 až 7 oček, atd...

Důležité je také zastřihávání planých výhonů, na rostlině by se mělo nechat pouze pár mladých silných výhonů. 

Zazimování růží
Odstranění opadaných listů je důležitou součástí procesu zazimování růží. Listy bývají často napadeny řadou chorob a škůdců. Po vyplení záhonu a odstranění spadaného listí, přihrneme růže zeminou, kterou můžeme doplnit o rozleželý hnůj či vyzrálý kompost. Tato navršená zemina ochrání krček keříku před namrznutím. Zakrýt musíme zejména kmínek pomocí jutoviny, kterou vyplníme slámou a omotáme kolem kmínku.

Choroby a škůdci
Růže často napadají rzi, mšice, padlí, černá skvrnitost a také mravenci.

 rez-na-ruzi.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

XRumer 16.0 + XEvil 4.0 can break ANY hard captcha

(Sharonmus, 24. 3. 2019 10:50)

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0":
captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
a více než 8400 dalších kategorií captcha,
s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
Hodně štěstí!

XEvil 4.0 solving ANY Captcha

(Sharonmus, 23. 3. 2019 7:36)

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0":
captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
a více než 8400 dalších kategorií captcha,
s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
Hodně štěstí!

Pěstování růží

(Růžena, 31. 10. 2014 16:41)

Růže jsou na pěstování docela náročné, aspoň vycházím ze svých zkušeností. Věnuji se jim teprve pár let, ale docela mi pomáhá tenhle web: www.ruze.cz, věnují se tam jen růžím a ničemu jinému a je to znát. Třeba to tkay někomu pomůže...

 

 

Fotoalbum


Poslední fotografie


Doporučujeme

Orchideje Moruše Lilie Macešky Letničky do truhlíků

Hnojiva pro růže


Statistiky

Online: 1
Celkem: 66460
Měsíc: 458
Den: 20