Jdi na obsah Jdi na menu
 


Choroby a škůdci

Nemoci růží

Mnohé nemoci napadají převážně mladé a oslabené rostliny, o které se špatně nebo nepečlivě pečuje.

Moučná rosa 
Projevuje se charakteristickým bílým povlakem (podobný mouce) na listech, převážně na jejich vrchní straně, dále pak na stoncích a poupatech. K nemoci přispívá špatně větrané stanoviště, nadbytečné hnojení a stísněnost rostlin. Jedná se o rozšířené houbové onemocnění, které rostlinu nejen oslabuje a tíží, ale často vede také k úhynu. 

Způsoby obrany
Nemocným rostlinám se odstraní napadené výhonky, listy, poupata a rostlina se ošetří fundazolem. 

moucna-rosa.jpg

 
Falešná moučná rosa 
Dá se snadno splést s Moučnou rosou zmiňovanou o pár řádků výše. Rozdíl je v tom, že při falešné moučné rose je bílým chlupatým povlakem pokryta především spodní strana listu. Na vrchní straně listu lze uvidět světlé nebo nažloutlé skvrny. Falešná moučná rosa se v první řadě šíří po mokrých listech.

Způsoby obrany
Nemocným rostlinám se odstraňují napadené výhonky, listy, poupata a rostlina se ošetří fungicidem - stejně jako u Moučné rosy. Doporučuje se rostlinu ošetřit různými fungicidy, aby se předešlo návyku hub na preparát.

Skvrnitost
Jedná se o onemocenění, které má bakteriální i houbový původ. Hnědé mokvavé skvrny se začnou objevovat na listech rostliny a s rozšířením nemoci se zvětšují, slévají a následně napadají celý list. Skrviňitosti napomáhá zvýšená vlhkost. 

Způsoby obrany
Odstranění a spalování výhonků a napadených listů. Postřikování fundazolem, topsinem, přerušení rosení do doby uzdravení a omezení zálivky. 

 

cerna-skvrnitost-ruzi.jpg

 
Rezivost růží
Poznávacím znamením rezivosti růží jsou postuly (neštovičky), které se začnou na rostlinách vytvářet. Mohou mít různé barvy. Jejich barevné spektrum se pohybuje od rezavé až po oranžovou barvu. Mnohdy jsou dokonce až nahnědlé. Na vrchní straně listů se také časem objeví narezavělé skvrny.  

Způsoby obrany 
Nejdůležijtěší je, co možná nejrychleji odstranit všechny napadené listy. Důležitá je hlavně prevence, která spočívá především ve správné péči o rostliny a ve vytvoření optimálních podmínek pro jejich růst. Rezivosti růží napomáhá zvýšená vlhkost vzduchu, vysoké teploty vzduchu nebo umístění ve špatně větrané místnosti.

rzivost-ruzi.jpg

 

Škůdci růží

Mšice
Jedná se o škůdce, který napadá poupata a listy. Výhonky a listy se kroutí, pokrývají se lepkavými výměšky mšic. Vypadá to jakoby rostlina měla lupy, květy jsou deformované. Poupata se přestávají rozvíjet a květy jsou kaleny výměšky. obzvláště nebezpečné jsou mšice na jaře, kdy napadají konečky mladých výhonků. 

Způsoby obrany
Při menším napadení se růže 2 – 3 krát omyjí mýdlovým roztokem, při silném napadení insekticidem – aktelikem (20 kapek na 1 litr vody).

Sviluška 
Sviluška se objevuje na spodní i horní straně listu, na poupatech a výhoncích. Povrch napadených listů se zpočátku pokryje bledými tečkami. Později se ale skvrny zvětšují a vytváří plošné bělavé skvrny a listy předčasně opadají. 

Způsoby obrany
Omýt rostliny od pavučin a zvýšit vlhkost v místnosti, 

Třásněnka 
Napadeny jsou především listy. Třásněnka klade na spodní strany listů početné kolonie a na vrchních stranách listů se objevují světlé tečky. Ve výsledku se vrchní strana listu stane šedavě hnědou se stříbřitým leskem. V případě masového napadení celý povrch listu zbělá, listy hnědnou a opadávají. Třásněnky škodí hlavně květům, které se pokrývají skvrnami a deformují se.

Způsoby obrany
Rostlina se musí postřikovat (je-li to nutné, tak i někol insekticidy.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

škodcovia

(ján, 30. 5. 2018 9:00)

Na ružiach sú nerozvinuté kvetné puky "vyžierané", resp akoby okúsané v kruhovom profile, priemer od 5 do 10 mm. Vie nikto poradiť čím je to spôsobené?

 

 

Fotoalbum


Poslední fotografie


Doporučujeme

Orchideje Moruše Lilie Macešky Letničky do truhlíků

Hnojiva pro růže


Statistiky

Online: 3
Celkem: 72604
Měsíc: 2445
Den: 71